artykułów: 62
« wróć
Windows XP · 24.01.09 19:45 · 21.01.12 09:07
Próba instalacji Windowsa XP na notebooku kończy się "niebieskim ekranem" (np. nowy notebook bez systemu operacyjnego lub downgrade z Windows Vista).

Powodem może być włączona obsługa AHCI dla dysków SATA w Biosie, która uniemożliwia Windows XP rozpoznanie dysku (Windows XP nie ma odpowiednich  sterowników na płycie instalacyjnej).
Problemem jest również w czasie instalacji (po F6) wybranie sterowników z dyskietki, ponieważ nowe notebook\'i nie posiadają stacji dyskietek, a Windows XP niestety w tym momencie nie pozwala na wybranie innego napędu, np USB.

W tym przypadku rozwiązaniem może być wyłączenie obsługi AHCI w Biosie (status ustawić na "disabled"), zainstalowanie Windows XP przy wyłączonej obsłudze AHCI, następnie zainstalowanie sterowników właściwych AHCI do odpowiedniego kontrolera IDE/SATA, ponownie uruchomienie komputera - ale zaraz po tym uruchomieniu zmieniana w Biosie obsługi AHCI na "enabled" i pozwolenie zainstalowanemu wcześniej i działającemu Windows XP na znalezienie "na nowo" urządzeń.

opis i szczegóły instalacji: [link]http://www.tweaks.pl/czytaj,wlaczamy_tryb_ahci_i_ncq_dla_dysku_sata,571.html[/link]